6 RZECZY, KTÓRE POPRAWIĄ AKUSTYKĘ W POMIESZCZENIU

Napisał Troels Johansson

Masz kiepską akustykę w swoim domu?

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby poprawić akustykę w swoim pomieszczeniu.

Przebywanie w środowisku o słabej akustyce może mieć naprawdę zły wpływ na Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie. Może bowiem powodować stres, problemy z koncentracją i szereg innych dolegliwości, nie wspominając o problemie z niesłyszeniem tego, co mówią Twoi goście.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby poprawić akustykę w swoim pomieszczeniu, to przeczytaj ten artykuł.

Zobacz też poniższe wideo.

Wywiad z Thomasem Fløcke

Oto nasze źródło wiedzy akustycznej - Thomas Fløcke

 • Thomas od dziesięciu lat zajmuje się poprawą akustyki.
 • Pracował w Alpha Akustik, gdzie pomagał firmom i osobom prywatnym w tworzeniu odpowiednich środowisk akustycznych.
 • Thomas prowadzi zajęcia, na których uczy jak pracować z akustyką.

Masz problemy ze złą akustyką w swoim domu? Czy trudno jest Ci usłyszeć, co mówią inni ludzie? A może trudno Ci się skoncentrować na pracy z powodu zbyt głośnych dźwięków w pomieszczeniu?

Jeśli tak, to najprawdopodobniej doświadczasz konsekwencji złej akustyki.

Problem ten znany jest jako pogłos.

Jest to nie tylko irytujące, ale też niedobre dla Twojego zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Zła akustyka niestety może być szkodliwa.

Jeśli często znajdujesz się w środowisku o słabej akustyce, to najprawdopodobniej doświadczysz następujących rzeczy:

 • Zaczniesz odczuwać stres.
 • Trudno będzie Ci się skoncentrować.
 • Często będziesz odczuwać bóle głowy.

Krótko mówiąc słaba akustyka jest szkodliwa dla Twojego zdrowia.

Na szczęście jest coś, co możesz z tym zrobić.

W tym artykule pokażemy Ci 6 rzeczy, które poprawią akustykę w pomieszczeniu.

Miałem okazję przeprowadzić wywiad z Thomasem Fløcke, jednym z czołowych duńskich ekspertów w dziedzinie akustyki. Od lat pomaga firmom, instytucjom publicznym i osobom prywatnym w tworzeniu zdrowych środowisk dźwiękowych.

Innymi słowy - wie on wszystko o akustyce.

Zacznijmy od podstaw.

1. Czym jest pogłos?

Dźwięk składa się z fal - fal dźwiękowych.

Kiedy słyszysz dźwięk, to w rzeczywistości fale dźwiękowe docierają do Twoich uszu, które są następnie rejestrowane w Twoim mózgu jako dźwięk. Jeśli fala dźwiękowa zawiera dużo energii - czyli jeśli jest to głośny dźwięk - wygaśnięcie takiej fali dźwiękowej zajmie więcej czasu.

Energia fal dźwiękowych jest mierzona w decybelach. Kiedy zwiększasz głośność, zwiększasz decybele. I na odwrót - zmniejszając głośność, zmniejszasz decybele.

Jest to ważne, aby zrozumieć czym właściwie jest pogłos.

Echa, odbicia dźwięku czy pogłos to jedno a to samo. Na potrzeby tego artykułu będę używać słowa pogłos.

Zacznijmy od zdefiniowania pogłosu:

Pogłos występuje wtedy, gdy fale dźwiękowe nadal się odbijają w pomieszczeniu po wyciszeniu oryginalnego źródła dźwięku.

Technicznie rzecz biorąc, gdy doświadczasz pogłosu, usłyszysz kilka razy ten sam dźwięk - echo, echo i jeszcze raz echo - co oznacza, że dźwięk zmiksuje się w duży, rozmyty szum, a to z kolei prowadzi do tego, że możesz nie usłyszeć co zostało powiedziane.

Powodem, dla którego słyszysz kilka razy te same dźwięki jest to, że nie tylko słyszysz fale dźwiękowe, które wędrują bezpośrednio z moich ust do Twoich uszu, ale słyszysz również fale dźwiękowe, które jako pierwsze odbiją się od powierzchni (ściany, podłogi lub sufitu) w pomieszczeniu i następnie z niewielkim opóźnieniem dotrą do uszu.

Echo, echo i jeszcze raz echo.

Problem ten jest szczególnie widoczny, gdy w pomieszczeniu jest dużo twardych powierzchni.

Gdybyśmy stali na polu, nie usłyszelibyście pogłosu, ponieważ dźwięk, który usłyszeliście, byłby tylko dźwiękiem, który dociera bezpośrednio z moich ust do waszych uszu. Reszta fal dźwiękowych przejdzie obok Ciebie, od niczego się nie odbijając (ponieważ nie ma ścian ani sufitów, od których można by się odbić).

Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe.

Gdy już to rozumiemy, możemy przejść do rzeczy, które możesz zrobić, aby stworzyć dobre środowisko akustyczne w pomieszczeniu.

2. Jak stworzyć dobre środowisko akustyczne?

Pogłos jest mierzony w czasie, a nie w decybelach (jak mogłoby się wydawać).

Kiedy więc mierzysz pogłos w pomieszczeniu, to tak naprawdę mierzysz ile czasu zajmuje wygaszenie dźwięku w pomieszczeniu, a nie jak głośny jest dźwięk.

Im szybciej dźwięk gaśnie, tym mniej pogłosu będzie w pomieszczeniu.

Jak mówi Thomas:

- Gdy pracujesz nad stworzeniem dobrej akustyki, to chodzi o kontrolowanie odbić w pomieszczeniu, aby dźwięk został zatrzymany lub stłumiony.

Innymi słowy: Musimy skrócić czas pogłosu.

Ogólnie rzecz biorąc, robisz to montując materiały dźwiękochłonne na powierzchniach, od których odbijają się dźwięki.

Zwykle będą to ściany i sufity.

Istnieje kilka materiałów dźwiękochłonnych, których możesz użyć do tego celu, a jednym z nich byłyby oczywiście nasze panele akustyczne. W klasyfikacji dźwiękowej będą mieć klasę A, gdy włożysz za nie wełnę mineralną, co oznacza, że będą wówczas bardzo skuteczne, jeśli chodzi o tłumienie dźwięku.

Klasyfikacja dźwięku - Klasa A - to najwyższa dostępna ocena, jaka istnieje.

Nie ma już niczego lepszego.

Sposób działania paneli polega na tym, że filc akustyczny (który, nawiasem mówiąc, jest wykonany z przetworzonego plastiku) pochłania fale dźwiękowe, gdy te uderzają w panele. Oznacza to, że dźwięk nie będzie odbijał się z powrotem do pomieszczenia, ale zostanie wchłonięty przez panele.

Samo w sobie jest to bardzo skuteczne.

Poza tym panele akustyczne będą tłumić dźwięk w inny sposób. Listwy (lub lamele) przymocowane do filcu akustycznego również tłumią dźwięk poprzez rozbijanie fal dźwiękowych.

Technicznie nazywa się to dyfuzją.

Panele rozdzielają fale dźwiękowe, gdy te uderzają o nierówną powierzchnię (dzięki lamelom), w wyniku czego fale dźwiękowe tracą energię, ponieważ są rozbijane na mniejsze fale dźwiękowe.

Pomaga to jeszcze bardziej tłumić dźwięk.

Ale jak pisałem wcześniej, chodzi o kontrolowanie odbić w pomieszczeniu, a robisz to, instalując materiał tłumiący dźwięk na powierzchniach. Ale gdzie najlepiej zainstalować panele, aby uzyskać maksymalny efekt wytłumienia dźwięku?

O tym opowiem w kolejnej części tego artykułu.

3. Gdzie należy zamontować panele akustyczne, aby uzyskać maksymalny efekt tłumienia dźwięku?

To jedno z pytań, które zawsze są nam zadawane.

I nie bez powodu.

Krótka odpowiedź brzmi, że powinieneś umieścić panele akustyczne na powierzchniach, w które dźwięk uderzy w pierwszej kolejności. Zwykle będzie to miejsce na suficie lub na dużej ścianie w pokoju.

Będziesz więc teraz musieć użyć swojej wyobraźni.

Musisz spróbować - używając zdrowego rozsądku - dowiedzieć się, skąd zazwyczaj pochodzi dźwięk w pomieszczeniu i w jakie powierzchnie dźwięk najprawdopodobniej uderzy w pierwszej kolejności.

Właśnie na tych powierzchniach umieścisz różne materiały tłumiące dźwięk, które go pochłoną tak, że zostanie on zatrzymany i w rezultacie przestanie odbijać się z powrotem do pomieszczenia.

Większość ludzi jest w stanie samodzielnie się zorientować skąd pochodzi dźwięk i w jakie powierzchnie uderza w pierwszej kolejności.

Weźmy taki przykład: 

Jeśli masz problem z pogłosem, gdy ktoś mówi w Twoim salonie, dźwięk najprawdopodobniej pochodziłby z wysokości głowy, ponieważ tam byłyby usta (źródło dźwięku).

Gdy dźwięk pochodzi z wysokości głowy, wówczas uderza on również w ściany na wysokości głowy. I to byłaby wtedy najbardziej optymalna wysokość do umieszczenia paneli.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest to, że dźwięk jest falą, co oznacza, że będzie się rozchodził we wszystkich kierunkach. Dlatego dobrym pomysłem jest równomierne rozłożenie paneli w pomieszczeniu.

Sufit prawie zawsze będzie dobrym wyborem, ponieważ jest to powierzchnia w którą dźwięk uderza bardzo szybko.

Rozłóż więc panele w pomieszczeniu, najlepiej na kilku powierzchniach.

Wiele osób pyta czy lepiej zamontować panele na suficie, czy może na ścianach?

Na to pytanie odpowiem w kolejnej części tego artykułu.

4. Czy lepiej byłoby umieścić panele akustyczne na suficie czy na ścianach?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Według Thomasa dźwięk nie dba o to czy umieścisz materiały tłumiące dźwięk na ścianach czy na suficie. Najważniejszą rzeczą jest, jak już wcześniej opisywaliśmy, umieszczenie ich na powierzchniach, w które dźwięk uderzy w pierwszej kolejności.

Krótka odpowiedź brzmi zatem tak, że możesz sam zdecydować, gdzie chcesz umieścić panele.

Osobiście zawsze wybierałbym takie miejsce, w którym panele najlepiej będą pasować do wystroju pomieszczenia. W końcu jest to produkt, który ma nadać pomieszczeniu nowoczesny wygląd.

Takie jest więc moje zalecenie.

Jeśli weźmiesz pod uwagę rzeczy, o których mówiliśmy wcześniej dotyczące najbardziej optymalnego rozmieszczenia paneli, to po prostu nie może się to nie powieść. Powodem jest to, że najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o tłumienie dźwięku nie jest to, gdzie umieścisz panele, ale ile materiału tłumiącego dźwięk zużyjesz.

Przyjrzyjmy się więc jak obliczyć ile paneli potrzebujesz, aby stworzyć dobrą akustykę w pomieszczeniu.

5. Skąd mam wiedzieć ile paneli potrzebuję?

Pozwól, że powiem Ci jak to rzeczywiście wygląda.

Nie uzyskasz świetnego środowiska akustycznego instalując tylko jeden lub dwa panele w pomieszczeniu (chyba, że jest to naprawdę małe pomieszczenie), gdy naprawdę masz duże problemy ze słabą akustyką.

Oczywiście w jakimś stopniu to pomoże, ale na pewno nie wystarczy.

Warto pokryć 25% powierzchni pomieszczenia materiałem dźwiękochłonnym, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo uzyskania świetnej akustyki w pomieszczeniu.

Aby dowiedzieć się ile to jest paneli, możesz skorzystać z następującego wzoru:

(Powierzchnia pomieszczenia x 0.25) / 1.44 = Ilość paneli akustycznych potrzebnych do uzyskania dobrej akustyki.

Powodem, dla którego na końcu trzeba podzielić przez 1.44 jest to, że jeden panel akustyczny zajmuje 1.44 m2 (metra kwadratowego).

Zobacz przykładowy scenariusz:

Załóżmy, że masz salon o powierzchni 30 m2.

Aby obliczyć ilość paneli potrzebnych w tym pomieszczeniu w celu uzyskania znakomitej akustyki wykonujemy następujące obliczenie:

(30 x 0.25) / 1.44 = 5.2

W tym przypadku w salonie potrzebnych będzie 5.2 paneli akustycznych, aby uzyskać dobre środowisko akustyczne.

Wszystko co musisz teraz zrobić, to zaokrąglić w górę lub w dół do najbliższej liczby, ponieważ sprzedajemy tylko całe panele. Nie było to takie trudne, prawda? Ok, pozostała nam już tylko jedna rzecz do omówienia.

Dotyczy ona klasyfikacji dźwięku i sposobu montażu paneli (z wełną mineralną lub bez).

6. Czy muszę używać wełny mineralnej za panelami, a może nie jest to konieczne?

Ogólnie wszystkie materiały budowlane mają swoją klasyfikację dźwięku.

Skala jest od A do F, gdzie klasa A reprezentuje najlepszą możliwą ocenę.

A-B-C-D-E-F

Przetestowaliśmy panele akustyczne w różnych testach i w różnych ustawieniach.

Powodem, dla którego przeprowadziliśmy kilka różnych testów jest to, że istnieje kilka różnych sposobów montażu paneli akustycznych, a klasa dźwiękowa paneli różni się w zależności od sposobu ich montażu.

Istnieją dwa sposoby montażu paneli, a sposób ich montażu wpływa na klasę dźwięku.

 • Montaż paneli bezpośrednio na ścianie bez wełny mineralnej sprawia, że panele uzyskują klasę dźwięku D.
 • Montaż paneli na listwach na ścianie z wełną mineralną za panelami powoduje, że panel uzyskuje klasę dźwięku A.

Stosując listwy zalecamy listwy 45 mm, które najpierw wbija się w ścianę. Następnie wkłada się wełnę mineralną (RockWool) za panele, a na końcu montuje się panele na listwach tak, aby przykryć wełnę mineralną.

Teraz możesz sobie pomyśleć:

Dlaczego ktoś miałby decydować się na montaż paneli bezpośrednio na ścianie, jeśli nie uzyska się efektu klasy A?

A to dlatego, że ściana akustyczna - jeśli zastosujesz się do naszego przewodnika montażu - zajmie 6.7 cm przestrzeni od ściany do pomieszczenia, co dla niektórych może być za dużo.

Dlatego przetestowaliśmy również efekty tłumienia dźwięku przy montażu paneli bezpośrednio na ścianie (bez wełny mineralnej).

I odkryliśmy, że dawało to klasę dźwięku D.

W skali od A do F, klasa dźwięku D jest klasą średnią. I to całkiem nieźle, jeśli chodzi o tłumienie dźwięku.

Podstawowa różnica między konfiguracją z wełną mineralną, a konfiguracją bez wełny mineralnej polega na tym, że konfiguracja w klasie D nie jest tak skuteczna, jeśli chodzi o wysokości tonów w niskich częstotliwościach jak konfiguracja w klasie dźwięku A.

Oznacza to w szczególności, że konfiguracja klasy D nie będzie tak skuteczna pod względem pochłaniania basu i głębokich męskich głosów.

Jednak jeśli chodzi o wysokość tonów na wysokich częstotliwościach czyli głosy kobiece, dziecięce, pękające szkło, itp. to te dwie konfiguracje są mniej więcej równie skuteczne.

Zaletą jest oczywiście to, że konfiguracja klasy D zajmie tylko 2.2 cm przestrzeni od ściany do pomieszczenia zamiast 6.7 cm, które zajmie konfiguracja klasy A.

Jaki jest zatem wniosek? Co powinienem wybrać?

Stworzyłem własną praktyczną zasadę, którą możesz wykorzystać.

Wystarczy, że odpowiesz tak lub nie na poniższe pytanie.

Masz bardzo duże problemy z akustyką w pomieszczeniu?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, powinieneś wybrać konfigurację klasy A, w której za panelami instalujesz wełnę mineralną. Oznaczać to będzie, że na pewno pożegnasz się ze swoimi problemami akustycznymi.

I na odwrót:

Jeśli odpowiedź brzmi nie, powinieneś wybrać konfigurację klasy D, w której instalujesz panele bezpośrednio na ścianie, ponieważ zajmie to mniej miejsca w pomieszczeniu.

To takie proste.

WNIOSEK:

Dużo dziś przerobiliśmy i mam nadzieję, że ma to dla Ciebie wszystko sens. Podsumujmy zatem kluczowe punkty:

 1. Pogłos to fale dźwiękowe, które odbijają się od powierzchni w pomieszczeniu. Aby poprawić akustykę w pomieszczeniu należy kontrolować odbicia dźwięku.
 2. Sposób kontrolowania odbić w pomieszczeniu polega na zainstalowaniu materiału tłumiącego dźwięk na powierzchniach w pomieszczeniu. Idealnie do tego celu nadają się nasze panele akustyczne, ponieważ pochłaniają dźwięk i rozbijają fale dźwiękowe.
 3. Aby poprawić akustykę w pomieszczeniu, należy umieścić panele akustyczne na powierzchniach, w które fale dźwiękowe uderzają w pierwszej kolejności. Zwykle będzie to ściana i sufit. Kieruj się zdrowym rozsądkiem przy wyznaczaniu miejsc, w których umieścisz panele.
 4. Dźwięk nie dba o to, czy umieścisz panele na ścianach, czy na suficie, o ile jest to miejsce, w które dźwięk uderza jako pierwsze. Umieść panele tam, gdzie ma to sens pod względem stylu i ogólnego wystroju pomieszczenia.
 5. Aby uzyskać doskonałą akustykę, potrzeba takiej ilości paneli, która odpowiada około 25% powierzchni pomieszczenia.
 6. Jeśli akustyka jest dużym problemem w pomieszczeniu, należy zamontować panele z wełną mineralną za panelami. Jeśli nie masz problemów z akustyką, montuj panele bezpośrednio na ścianie, ponieważ zajmą one mniej miejsca w pomieszczeniu.

I to by było na tyle.

Mam nadzieję, że poznałeś już wszystko, co musisz wiedzieć, aby poprawić akustykę w swoim pomieszczeniu. Zła akustyka jest nie tylko irytująca, ale też szkodzi Twojemu zdrowiu i samopoczuciu.

Nie pozwól, aby zła akustyka doprowadzała Cię do szału. Napraw ją.

Jeśli masz jakieś pytania, sugeruję, abyś obejrzał film z Thomasem na początku tego artykułu. A jeśli to nie wystarczy, aby odpowiedzieć na Twoje pytania, koniecznie się z nami skontaktuj.

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu!

// Troels

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI: Ja, Troels Johansson, nie mam wykształcenia w zakresie akustyki. Ten artykuł powstał w oparciu o przeprowadzone przeze mnie badania oraz wiedzę zdobytą w trakcie pracy z panelami akustycznymi. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność w temacie akustyki, zawsze skonsultuj się z profesjonalistą.

Mając to na uwadze, jestem przekonany, że porady, których udzielam w tym artykule są wysoce trafne.

JESTEŚ GOTOWY PODJĄĆ DZIAŁANIE I POPRAWIĆ AKUSTYKĘ W SWOIM POMIESZCZENIU?

Do wyboru mamy wiele kolorów - kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie nasze panele >>

Jeśli chcesz zobaczyć kolory i poczuć materiał zanim się zdecydujesz na zakup, możesz zamówić próbki - kliknij tutaj, aby zamówić próbki >>

#MYWOODUPP

Znajdź więcej inspiracji na Instagramie.

Zobacz panele akustyczne na swojej ścianie.

Zrób zdjęcie, wybierz panel i zobacz jak wygląda na Twojej ścianie.

Odkryj Panele Akustyczne

Przejdź do Paneli Akustycznych

Zainspiruj Się

Przejdź do Galerii

Zamów Próbki Paneli

Zamów Teraz